” Ekstrüzyon Kalıp Teknolojilerinde Metalsan Kalıp Kalitesi “

” Ekstrüzyon Kalıp Teknolojilerinde Metalsan Kalıp Kalitesi “

Metalsan Kalıp, alüminyum ekstrüzyon teknolojilerine hakimiyetini, sürecin tasarımdan alüminyum profillerin üretimine kadar uzanan tüm aşamalarına hakimiyeti sayesinde üstün bir avantaj olarak kullanır.

Bir kalıbın hikayesi, onunla üretilecek ürünü ve kullanım amacını tanımakla başlar. Ekstrüzyon kalıp teknolojilerinde bilinçsiz işlemlere tahammül yoktur. Kullanılacak olan kalıp, tasarım aşamasından itibaren büyük bir önem taşımaktadır.

Tüm imalat süreci içinde, her adım en önemli adım olarak tanımlanmalıdır. Metalsan Kalıp sahip olduğu tüm avantajları,  Ekstrüzyon Kalıp Teknolojilerinde Metalsan Kalitesi olarak tanımlar.

Kalıp İmalatı Prosedürleri

Ekstrüzyon teknolojileri için kalıp üretiminde kullandığımız prosedürler aşağıdaki gibi özetlenebilir. Detaylı bilgi için hemen şimdi iletişime geçebilirsiniz.

DİZAYN TASARIM

Bütün üretim ve üretim süreci tasarım ile başlar. METALSAN KALIP, ürettiği kalıpların hızlı, ekonomik ve uzun ömürlü bir imalat süreci içinde kullanılmasının önemini çok iyi bilir. Katı yada içi boş ekstrüzyon kalıplarında en ideal tasarımın oluşmasında mühendislik hizmeti sağlarken, aynı zamanda tasarımı yapılmış ürünlerde bu anlamda müşterilerine danışmanlık eder. Profesyonel tasarım ekibi, imalat bandında çok değerli üretim tecrübesi ve teknolojik imkanları ile en ideal sonuca odaklanır.

ÇELİK TORNALAMA

Kalıp üretiminde her türlü detayı en hassas şekilde işleyen METALSAN KALIP, sulama öncesi ya da sonrası doğabilecek olan deformasyonlar ya da detaylı işlem gerektiren durumlarda çelik tornalama işlemi ile optimum ölçüye ulaşır. Metalsan Kalıp, kalite standartları gereği, imalatlarında tolerans değerlerine % 100 riayet edecek disiplin içinde çalışır.

CNC İŞLEME

METALSAN KALIP, üretim kalitesindeki iddiasını desteklemekten asla ödün vermez. Asıl şekillendirme aşamasının çok daha hassas dokunuşlara dayandığı bilinci ile çalışır ve bu anlamada CNC işleme merkezini devreye sokar. Tamamen bilgisayar kontrollü hassas işlem yeteneğini, CADCAM programlama ile tasarlanmış ürünleri, teknolojinin en son imkanları ile yıldızlaştırmayı iyi bilir. 

TAŞLAMA

Bir kalıbın hayat bulmasında her adım hayati derecede önemlidir. Tanım olarak basit ifadesinin kullanıldığı işlemler de dahil olmak üzere tüm aşamalar METALSAN KALIP için önemli bir prosedürdür.
Taşlama işlemi sulama sonrası oluşabilecek deformasyon ve gönye kalitesini arttırmak için yüzey işlemlerine uygulanan bir prosesdir. Gerekli ölçülerin yapılmasının ardından hassasiyetle ve özenle yapılan bir işlem kaydıdır. Uygulana taşlama işlemi sonrasında kalıp alıştırma esnasında ölçü hassasiyetini uygun hale getirmektedir.

ARK EREZYON

Taşlama işleminde olduğu gibi, METALSAN KALIP gerekli gördüğü zamanlarda mükemmel kalıp deneyimi için imalatının bir parçası olarak ark erezyon işlemini de tercih eder. Mükemmel tasarım ile başlayan süreçte, detayların sonucu doğrudan etkilediğine inanan ekibimiz, ark erezyon merkezimizde gerekli prosedürleri incelikle yerine getirir. METALSAN KALIP ölçüde mikronların önemine saygı gösterir.

ÇELİK KESİM ve ÇELİK SEÇİMİ

Kalıp ömrünü belirleyen temel hasar mekanizmaları vardır. Kalıp üretiminde kullanılacak çeliğin seçimi bu aşamada çok önemlidir.
Ekstrüzyonda kullanılan kalıpların çeliklerinden beklenen yüksek sıcaklık mukavemeti, yüksek ısıl yorulma direnci, yüksek sıcaklıkta aşınma mukavemeti, yüksek temperleme direnci özelliklerine sahip olmasıdır.
METALSAN KALIP üretimini yaptığı kalıplarda en ideal çeliği seçer ve bunu müşterileri ile paylaşır. Kalıbın türüne göre yapılan çelik seçimi üretim sonuçlarını, kullanım ve ürün sayısını doğrudan etkileyen faktörlere sahiptir. O yüzden seçimler rastgele değil, titizlikle yapılmalıdır.

CAD – CAM ÇALIŞMALARI

Ekstrüzyon kalıp üreticisi olarak olarak bizler yıllardır sürekli yükselen teknolojik gelişmeleri takip etmekteyiz. Teknolojini bu imkanları sayesinde üretim yöntemlerimizi, verimliliğimizi, kalitemizi ve hizmetimizi geliştirmeye devam ediyoruz.
Ekstrüzyon kalıplarımız tamamen CNC teknolojisi ile CAM uzmanlarımız tarafından tasarlanır. Ortaya çıkan iş doğru tolereans değerlerine sahip, muazzam kalitede simule edilmiş ürünler ortaya çıkar.
CAD-CAM modelleme ve üretim sayesinde, sürecin derinlerindeki profesyonellik ortaya çıkar. METALSAN KALIP bunu en iyi yapan ekibe, bilgi ve tecrübeye sahip kurumsallıkta çalışır.

ISIL İŞLEM

Çeliği çelik yapan ısıl işlemdir. Bu yüzden METALSAN KALIP olarak konusunda profesyonel firmalar ile çalışırız. Uygun ve doğru bir ısıl işlem, takım çeliğinin dolayısyla da kalıbın performansını arttırır. Kaliteli ısıl işlem sadece istenen sertliğin karşılanması değildir. Ayrıca:

  •  Soğuk İş Takımlarında
  •  Yüksek aşınma direnci ve atmaya karşı direnç sağlar
  •  Basınçlı Döküm Kalıplarında
  •  Yüksek tokluk sağlar bu sayede de ısıl yorulma direncini arttırır
  •  Yüksek korozyon direnci, yüksek parlatılabilirlik ve yüksek ölçüsel kararlılık sağlar.

TEL EREZYON

Tasarımı profesyonel olarak çıkarılan kalıp için bazı detaylarda hassas keesimler yapılır. Modelin şekline göre önemli bir detay olan tel erezyon kesim işlemi hasasiyeti ve kaliteyi en üst depere taşır.
METALSAN KALIP, yüzey kalitesi ve gönye ölçülerini en ön plana alarak tel erezyon işlemini tercih eder. Çapaksız ve taşlamaya ihtiyaç olmadan çok daha net sonuçlar elde edilmesini sağlayan tel erezyon işleminin uygulanması fark yaratabilir.

TESVİYE ve KONTROL

Son kontroller her zaman önemlidir. METALSAN KALIP, sulama sonrası olusabilecek deformasyon ve gönye kalitesini arttırmak için yüzey islemlerine uygulanan bir islemdir. Kalıp alıstırma esnasında ölçü hassasiyetini uygun hale getirmektedir. Gerekli görülen durumlarda uzman teknisyenlerimiz, gerekli ekipmanla tesviye son kontrol işlemlerini yerine getirir.